Od Autora bloga

Witam wszystkich serdecznie!

Mój blog hodowlany przeznaczony jest dla bardziej zaawansowanych hodowców, zarówno słodkowodnych ryb akwariowych (w tym zimnolubnych), jak i ptaków ozdobnych oraz małych ssaków, głównie terrariowych. Sporo cennych informacji znajdą na niej także miłośnicy oczek wodnych, roślin wodnych, krajowej ichtiofauny oraz płazów i gadów. 

Częste wypady w teren i eksploracja fauny i flory to podstawa dobrego zrozumienia praw przyrody (autor nad stawami w okolicach Grodziska Maz., 2011)

Główny nacisk w jej opracowaniu położony został na aspekty związane z rozmnażaniem zwierząt, gdyż w moim głębokim przekonaniu ukoronowaniem każdej amatorskiej hodowli jest właśnie pomyślne odchowanie zdrowego, dorodnego i odpowiadającego określonym standardom potomstwa. Tylko wówczas można bowiem dogłębnie poznać biologię danego taksonu i czerpać pełną satysfakcję z tego niezwykle pięknego hobby, jakim jest chów i rozmnażanie zwierząt towarzyszących człowiekowi. Mój poradnik online jest zatem przeznaczony dla tych wszystkich hobbystów, których ambicje hodowlane wykraczają znacznie dalej poza zakres szeroko rozumianego li tylko utrzymywania (chowu) ich w akwariach, oczkach wodnych, klatkach, wolierach, paludariach lub terrariach.

3

Pisklęta kanarków miniatury hiszpańskiej

O wysoce specjalistycznych aspektach pracy hodowlanej związanych z doskonaleniem genetycznym – intensywną selekcję na jedną (określona barwa) lub kilka cech (barwa plus welonowo wydłużone płetwy), krzyżowanie (rasotwórcze, wypierające lub uszlachetniające), kojarzenie w pokrewieństwie (chów wsobny, inbred) itp., będę pisał w uproszczeniu i przystępnym dla wszystkich językiem.

Akwarium zimnowodne z ciernikami, czyli wycinek naszej rodzimej ichtiofauny

W odniesieniu do zwierząt na stronie będzie można znaleźć zagadnienia dotyczące m.in. rozróżniania płci (ustalania dymorfizmu płciowego), doboru i przygotowania osobników rodzicielskich do rozrodu i techniki jego przeprowadzania a także pielęgnacji, żywienia oraz zasad wychowu potomstwa. Dopiero dobra znajomość tych zagadnień, które zamierzam Państwu przybliżyć pozwala zasłużyć hobbyście na zaszczytne miano prawdziwego hodowcy. Jeśli chodzi o rośliny, to skupię się głównie na zasadach ich uprawy, pielęgnacji i zimowania w oczku wodnym. Od czasu do czasu będę poruszał także problematykę uprawy roślin krajowych w akwarium zimnowodnym.

pal

Samica paletki z podrośniętym narybkiem

Mam głęboką nadzieję, że moja strona okaże się pomocna w osiąganiu wyznaczonych sobie celów hodowlanych, co niewątpliwie przyniesie wiele radości i powodów do dumy. Zwracam jednak uwagę na fakt, iż dróg prowadzących do ukoronowania naszej hodowli jest zazwyczaj wiele i każda z osobna, choć odmienna od poprzedniej, a nierzadko wręcz oryginalna lub kontrowersyjna, może również okazać się tą właściwą.

200

Samica traszki chińskiej składająca (zawijająca) jaja na liściu mikrozorium

Zapraszam gorąco do lektury materiałów zawartych na stronie i z całego serca życzę mnóstwa sukcesów wszystkim hodowcom ryb akwariowych, ptaków ozdobnych, płazów i gadów oraz miłośnikom oczek wodnych!

 

Rok 2012 – trwa fascynacja autora rybami jajożyworodnymi

PS. Z przykrością informuję, że nie mam zupełnie czasu na indywidualne odpowiadanie na Państwa pytania. Każde mam jednak głęboko na uwadze i postaram się w przyszłości udzielić na nie wyczerpującej odpowiedzi na blogu – w formie wpisu, omawiającego dany problem.

Mistrz

Autor

Hubert Zientek, Warszawa, listopad 2011

Nota prawna © Zawartość wpisów (treść i zdjęcia) jest własnością intelektualną chronioną prawem autorskim. Reprodukcja całości lub części zawartości wpisów, używanie zdjęć w druku, na nośnikach elektronicznych lub online są zabronione bez mojej pisemnej zgody. Dziękuję.

Dodaj komentarz