Limka pręgowana (Limia vittata) – chów i rozród

Samiec na tle zieleni rogatka sztywnego

Gatunek pochodzi z Kuby i zwany jest z tego powodu także limką kubańską. Nazwy w jęz. angielskim to: Cuban limia, Banded limia, Cuban molly, Cuban topminnow. Jest to ryba stadna, ruchliwa i towarzyska. W naturze zasiedla strumienie, jeziora, estuaria, przybrzeżne laguny i mangrowcowe bagna.

 

 

 

Dorodna samica w towarzystwie Danio tinwini

Można znaleźć powielane informacje, że samica dorasta do 10, a samiec do 5 cm. Moim zdaniem, w warunkach akwariowych, samica osiąga długość około 6, podczas gdy samiec 3-3,5 cm. Ten ostatni ma ponadto gonopodium, nieco większą oraz jaskrawiej ubarwioną płetwę grzbietową (żółto-pomarańczowa z czarnymi znaczeniami).

 

 

Para ryb – samica u dołu

Podobnie ubarwiona jest także płetwa ogonowa samca, a żółte i czarne plamki mogą być mniej lub bardziej porozrzucane po całym ciele (u samicy jest ich zwykle mniej, zwłaszcza żółtych. Tych ostatnich może nie być wcale). Na ciele obydwu płci widnieją gdzieniegdzie niebieskawe refleksy.

 

 

 

Para ryb – widać żółte znaczenia u samca (u dołu)

Preferuje akwaria dobrze zarośnięte roślinnością, z populacją glonów, wypełnione wodą twardą i bardzo twardą (nawet do 30°n), lekko słonawą (łyżeczka od herbaty soli kuchennej niejodowanej lub morskiej na około 15 l wody), o odczynie mniej lub bardziej zasadowym (pH 7,5-8,5) i temperaturze 20-24°C.

 

 

 

Limek nigdy nie wolno utrzymywać tzw. parkami

Stadko limek pręgowanych ma walory bardzo dekoracyjne. Nigdy nie należy utrzymywać ich tzw. parkami, gdyż ryby czują się wtedy źle, są płochliwe i szybko giną. Importowane z ferm azjatyckich mogą przez pewien czas wykazywać osłabienie. Szczególnie w oczy rzuca się nie tyle zapadnięta, co mało wyeksponowana partia brzuszna u samic.

 

 

Nieco wychudzona samica – w czasie aklimatyzacji warunki dla ryb muszą być optymalne

W czasie aklimatyzacji takich osobników należy zapewnić im jak najlepsze warunki środowiskowe, w tym urozmaicone żywienie. U mnie ryby zjadały chętnie kawałkowane rureczniki i larwy ochotek oraz markową karmę suchą.

 

 

 

 

Młoda samica

Limki przez cały niemal czas uganiają się w poszukiwaniu pokarmu. Obskubują glony z szyb, roślin i innych przedmiotów pod wodą. Samce niezmordowanie uganiają się za samicami, próbując z nimi kopulować. Można tu zauważyć, jak samiec wygina swe gonopodium.

 

 

 

 

Roślinność w akwarium jest kluczowa dla dobrostanu limek

Co około 5 tygodni samica rodzi kilkadziesiąt młodych, zwykle kilkanaście do 40. Zdarza się jednak, że dobrze odżywiona i wyrośnięta ryba wydaje na świat nawet około 100 młodych. Może wystąpić kanibalizm.

 

 

 

 

 

Aklimatyzacja ryb powinna zawsze przebiegać ze znaczną starannością ze strony akwarysty

Przy niskiej obsadzie ryb w zbiorniku i bogactwie w nim roślin oraz żywieniu urozmaiconym żywym pokarmem można odchowywać potomstwo wraz z dorosłymi. W innym wypadku zaleca się odłowienie ciężarnej samicy do kotnika, gęsto wypełnionego roślinami (mchy, paprocie, najas, pistia rozetkowa, moczarka itp.)

 

 

 

Limki są ruchliwe i bardzo dekoracyjne

Poniżej zamieszczam również link do filmu na moim kanale YT. Widać na nim doskonale jak ruchliwe są limki i jak dużą aktywność płciową przejawia samiec.